Урок літературного читання 2 клас
Тема: Оповідання про
світ дитинства
. Краса доброго вчинку.
В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка».
Мета: Ознайомити дітей
із твором В. Сухомлинського
«Горбатенька
дівчинка».
Вчити
давати характеристику головним дійовим
особам,
аналізувати та оцінювати їх поведінку і
вчинки, робити висновки щодо прочитаного.
Розвивати виразне читання, зв’язне
мовлення,
вміння висловити
свою думку, цінувати думки
товаришів.
Виховувати доброту і чуйність, викликати
бажання
наслідувати
добрі справи однолітків.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського ,тлумачний словник,
дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу
-Діти, давайте щиро привітаємо один одного такими словами.
Я всміхаюсь сонечку.
Учні (хором): Здраствуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Учні (хором): Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику!
Учні ( хором): Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся
Учні (хором): Зичу їм добра
Тож подаруйте посмішку своєму товаришеві.
Сядьте, дітки всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Я всміхаюсь сонечку.
Учні (хором): Здраствуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Учні (хором): Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику!
Учні ( хором): Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся
Учні (хором): Зичу їм добра
Тож подаруйте посмішку своєму товаришеві.
Сядьте, дітки всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
ІІ. Мовна розминка
1.
Дихальні
вправи
-
Щоб ротик
і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи:
-
1,2,3 –
вдихаємо повітря, 4 – видихаємо.
-
1,2,3 –
вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.
-
1,2,3 –
вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря.
2. Промовляння
скоромовки
РАК ТАТУСЬ ПРИНІС З КРАМНИЦІ
РАЧЕНЯТАМ РАХІВНИЦІ.
Повторення вивчених скоромовок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.
Перевірка
домашнього завдання
-
З яким
твором ви познайомилися на минулому уроці?
-
Хто є
головними героями?
-
Ви уважно вдома читали оповіданнячко?
-
Пропоную
вам пограти в гру «Доведи що…». Ви маєте вибрати в тексті і прочитати те
місце, що доводить:
… дія оповідання відбувається
навесні;
…. Петрик не допомагав бабусі;
…. Петрика вразило , як пташка будувала своє гніздо;
…Петрик зрозумів, що треба працювати , а не лінуватись.
2. Перестав літери і прочитай .
В кудзьоби наво слаприне нкуволоси. рикПет
сяпідвів й увглян на щку. інВ ивпобач кевели неволося догніз.
(В дзьобику вона принесла волосинку. Петрик
підвівся й глянув на кущ. Він побачив велике волосяне гніздо.)
3. Вправа «Роз’єднай слова”
-Діти, давайте відокремимо слова і прочитаємо тему уроку.
-Діти, давайте відокремимо слова і прочитаємо тему уроку.
Красадоброговчинку. Краса доброго вчинку.
Бесіда
-
Хто є
автором оповідання «По волосинці?»
-
Сьогодні
ми з вами продовжимо знайомство із твором
В. Сухомлинського. І опрацюємо оповідання «Горбатенька двчинка».Згадайте
може ви щось знаєте про цю людину?
(Вивішую портрет)
-
Василь
Сухомлинський народився 1918 році, 15серпня
в с. Васильків ці на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї
було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх
дітей. Може тому всі обрали професію вчителя.
В. Сухомлинський – найвідоміший педагог і
письменник. Він працював у школі 35 років. В.Сухомлинський – заслужений вчитель
України.
Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих
оповідань , казок. Його твори вчать вас
бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб
любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.
Повідомлення теми уроку
-
Тож
давайте познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського «Горбатенька
дівчинка».
-
Діточки,
а що таке совість? Може хтось з вас
зможе пояснити?
-
Де ми
можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»?
-
Правильно.
В українській мові є словник, у якому можна дізнатися про лексичні значення любого слова. Такий
словник називається тлумачний.( Вчитель показує словник)
-
Ось зараз
знайдемо слово «совість» і прочитаємо
його лексичне значення. (
Тлумачний словник. – Харків: 2007, ст. 5510
Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою
поведінку та вчинки.
-
У вас
дане визначення написане в пам’ятці.
2.
Гра
«Незакінчене речення»
-
Погляньте
на дошку. Прочитайте ще раз назву оповідання.
-
Як ви
думаєте, про що, або про кого
розповідається у оповіданні, знаючи тільки його назву?
-
Прошу
давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками: «Я думаю…», «На мою думку…»(вчитель
вивішує на дошці листок, на якому
записано: «Я думаю…», «На мою думку…»)(Діти висловлюють своє припущення)
ІV. Формування контрольно оцінювальних дій
1.
Читання
оповідання вчителем із передбаченням, зупинками
Горбатенька дівчинка
Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері
хтось тихо постукав.
Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.
Чорноокий хлопчик, що сидів за першою
партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою
дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.
Вона була горбата.
І зупинка
- Кого привів у клас директор?
- Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?
- Що б ви зробили у такому випадку?
- Як ви думаєте, що трапилося далі?
Учитель затамував подих і повернувся до
класу. Він подивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не
побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони
дивились на дівчинку й лагідно всміхалися.
ІІ зупинка
-
Чого боявся вчитель?
-
Як сприйняли діти дівчинку?
-
Як би ви вчинили в такому випадку?
-
Як ви думаєте, яке буде подовження тексту?
Учитель полегшено
перевів дух.
- Цю дівчинку звуть
Оля, - сказав директор. – вона приїхала до нас далеку, хто поступиться їй
місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що виділи
за першими партами, піднесли руки:
-
Я…
Учитель тепер
спокійний: клас витримав іспит.
-
Який іспит витримав клас?
-
Як ви вважаєте, чи правильно вчинили діти?.
V.Фізкультхвилинка
2.
Читання
оповідання учнями «Ланцюжком»
3.
Вибіркове
читання
-
Прочитайте
те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.
-
Прочитайте
те місце твору, де розповідається, як учитель дивився на своїх учнів.
-
Прочитайте
те місце твору, де розповідається, як учні зустріли дівчинку.
-
Яка
головна думка твору?
-
Чи можемо ми назвати дію дітей красивим вчинком?
4.
Читання
деформованих прислів’їв
Робота в парах
-
Зараз ви
попрацюєте в парах. Покажіть кожен свою пару. Пригадайте правила роботи в парі.
У вас на парті є
листочок рожевого кольору. Пропоную вам
прочитати деформовані прислів’я.
дяЛюність
родожча аз все. еН сясмій з ихал
людськоог, щоб обіт не лобу такого.
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
-
Як ви
розумієте дані прислів’я .
-
Дані
прислів’я записані вам у пам’ятку.
VІ. Підсумок уроку
Гра « Мікрофон»
-
Що сподобалося вам на уроці?
-
Що цікавого ви дізналися на уроці?
-
Кому ви запропонуєте прочитати пам’ятку із
прислів’ями?
Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народі кажуть: «Життя прожити -
не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких
потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх
прочитати рідним і знайомим. Тоді ви
дійсно виростите Людьми з
великої букви.
VІІ. Домашнє
завдання: виразно читати оповідання, відповідати на запитання.
Немає коментарів:
Дописати коментар